
Foto: Robert Flogaus-Faust · CC BY 4.0 · Wikimedia Commons
Dantela albă Orlaya
Orlaya, numită uneori floarea-dantelă albă sau dantela minoică, este o rudă rafinată a morcovului sălbatic, cu florete albe mai mari și mai curate, susținute în umbele plate și aeriene. Floriștii o folosesc ca umplutură moale și luminoasă, care adaugă un romantism dantelat și mișcare buchetelor de mireasă, fără greutate vizuală. Albul ei viu și textura fină o fac o favorită pentru nunțile de primăvară și de tip grădină. Puțin mai delicată decât asmățuiul, răsplătește manipularea blândă și un atelier răcoros.
| Familie | Apiaceae |
|---|---|
| Origine | Southern and central Europe (Mediterranean) |
| Vârf de sezon | iunie, iulie |
| Disponibilitate | May, June, July, August, September |
| Lungimea tulpinii | 30–50 cm |
| Durată în vază | 5–7 zile |
| Culori | white |
| Interval de preț | mediu |
Recoltați sau primiți-o când floretele exterioare sunt deschise, dar centrul încă strâns, apoi retăiați și îndepărtați frunzișul feriguț de jos. Condiționați în apă rece și curată cu hrană pentru flori câteva ore înainte de design. Capitulele dantelate sunt delicate și se învinețesc ușor, așa că manipulați-le cu blândețe și păstrați-le la răcoare.
- •Retăiați tulpinile oblic
- •Îndepărtați frunzișul feriguț de jos
- •Condiționați în apă rece cu hrană pentru flori
- •Manipulați cu blândețe capitulele fragile
- •Feriți de căldură și curenți de aer
- •Împrospătați apa regulat
Proiectează buchetul. Vezi-l ca fotografie.
Întrebări frecvente
Care este sezonul pentru Dantela albă Orlaya?
Dantela albă Orlaya atinge vârful în iunie, iulie, iar floriștii o găsesc de obicei mai, iunie, iulie, august, septembrie. Disponibilitatea variază în funcție de regiune și de producția în seră.
Cât rezistă Dantela albă Orlaya în vază?
Așteaptă între 5 și 7 zile cu o condiționare bună: vază curată, apă proaspătă la două zile, hrană pentru flori și un loc răcoros, departe de fructele coapte și de căldura directă.
Cu ce pot înlocui Dantela albă Orlaya?
Înlocuitori buni pentru Dantela albă Orlaya sunt Morcov sălbatic, Negrușcă, Iarba-fecioarei, Mușețel. Potrivește-i după aspect, culoare și sezon — instrumentul nostru de înlocuitori sortează cele mai apropiate alternative.
Ce simbolizează Dantela albă Orlaya?
Dantela albă Orlaya este asociată cu delicatețe, puritate, grație.
Cum se îngrijește Dantela albă Orlaya tăiată?
Retăiați tulpinile oblic



